Květen 2013

Zácpa

23. května 2013 v 19:55 | Barča |  Čím krmit
Při zácpě dochází z různých příčin (porucha střevní peristaltiky,dehydratac,nadměrné zkrmování suché,hrubě vláknité potravy,ucpání střeva cizím tělesem nebo slepcem chlupů,vznik novotvaru v přišní dutině,nedostatek pohybu..)
K postupnému hromadění tráveniny uvnitř některého úseku trávicí soustavy (žaludek,tenké nebo tlusté střevo).
Příznaky onemocnění nejsou nijak drastické ani výrazně bolestivé, dlouhodobá zácpa všek může mít za následek sekundární zánět střevní sliznice,přidat se může i plynatost. Při palpačím vyšetření je možné v břišní dutině nahmatat tuhé tvary,králík kílí v době zácpy jen minimálně nebo vůbec.Zácpě způsobené méně závažnými příčinami můžeme lehcepředcházet dostatečným přísunem čerstvé vody, správným krmením a také dostatkem pohybové aktivity.Pokud váš kkrálík trpí zácpou, je důležité ve spolupráci s veterinářem zjistit proč k ní došlo a cílenně pak řešit její příčinu....

Fotečka :))

22. května 2013 v 19:48 | Barča |  Fotka Bobinky
Ahojte tady jsou slíbený fotečky Bobinky :))

Můj miláček :))

Přeplnění žaludku a plynost střev

13. května 2013 v 19:14 | Barča |  Čím krmit
Akutní přeplnění žaludku nastává v krátké době po nadměrném pozření zeleného krmení (mladý zapařený jetel nebo vojtěška, fazole,hrách,kapusta). Hromadící se plyny z kvasících natrávené potravy bolestivě zvyšují tlak na stěnu zvětšeného žaludku,který utiskuje další orgány, zájmena srdce a plíce. Zrychluje se dechová i srdeční frekvence, zvířeti klesá teplota povrchu těla a sliznice ztrácí růžovou barvu (zešedivý). V případě plynatosti se díky vznikajícím plynům zvětšuje i objem střev. Králík je v takové situaci apatický, netečně sedí schoulený na jednom místě, skřípe zuby a jakýkoli dotyk v oblasti břicha je pro něj bolestivý. Neastalou situaci je nutné co nejrychleji řešit s veterinářem, který přeplněný žaludek vyprázdní pomocí sondy (kralíci sami neumí zvracet). Návrat do normálu umůže po zákroku veterinárního lékaře urychlit i jemná masáž břicha.

Zdravotní Problematika

10. května 2013 v 16:03 | Barča |  Čím krmit
Zaživající problémy u králíků mohou být infekčního původu (bakteriálního, parazitárního,virového) viz veterinární problémy, jejich příčinou může být i náhlá změna stravy, nebo nepřiměřená dávka nevhodného krmiva. Následnou nevolnost, nadmutí, ztrátu chuti k jídlu nebo průjem pak po delší době mohou komplikovat sekundární bakteriální infekce nebo zhoršení průběhu střevních parazitoz, které se do té doby neprojevovaly.

Hlavní složka potravy - seno

7. května 2013 v 19:34 | Barča |  Čím krmit
Seno je tedy hlavní složkou králiči a morčecí potravy. Pokud budete seno kupovat, zkontrolujte pohledem jeho kvalitu. Je-li nažloutlé, hrubé a vůbec nevoní jako seno,tak sním není něco v pořádku. Výhodou je, pokud máte možnost si seno sami usušit. Máte tím přehled nad kvalitou sušení i nad obsahem rostlin. Pokud nemáte možnost sami seno nasušit, a to z obchodu se vám nelíbí, můžete se optat nějakého chovatele či zemědělce, zda by u něj nebyla možnost zakoupení kvalitního sena. Kavalitní seno je zelené a pěkně voňavé. Nekavlitní seno je, jak jsem se již zmínila, nažloutlé, někdy až do hněda, příliš dobře nevoní a často je složené jen z tvrdých stonků vyšších rostlin. Ktakovému senu váš králíček ani morčátko nebude přistupovat s velkým nadšením.

HLASUJTE V ANKETĚ DO 12.6.

Ahoj

5. května 2013 v 18:41 | Barča
Ahojte tak jsem boužel nenapsala že se blolg pozastavuje pač nám nešel internet.Zamračený
Ale vůůbec se nemusíte bát dašlí články budou :))