Srpen 2013

Zuby

30. srpna 2013 v 12:59 | Barča |  Fungování, anatomie
Králík má 28 zubů, a to 16 v horní čelisti a 12 v dolní čeklisti. Řezáky mohou ročně vyrůst až u 13 cm, takže si je králík musí brousit. Činí tak o větve, zrní, vápníkový blok, tvrdý chléb atp. Od 18. dne stáří se králíčatům vyměňují zuby. Plného počtu zubů dosáhne kolem jednoho měsíce života.

Anatomie králíka

29. srpna 2013 v 21:27 | Barča |  Fungování, anatomie
Zrak

Zrak králíka je uzpůsoben především k tomu, aby zaregistroval co nejrychleji blížící se nebezbečí, a to z jakéhokoliv směru. Oči jsou posazeny poměrně vysoko, na starnách hlavy. Toto umístění králíkovi umožňuje vidět v rozsahu téměř 360 stupňů, a to i vysoko nad hlavu. Díky tomu ale přímo před obličejem nevidí nic. Tuto zonu bedlivě střeží uši a nozdry. Důsledkem tak to po posazených očí je, že se jeho zorné pole v jednom místě překrývá. Tento centrální slepí bod králíkovi neumožňuje prosorové (3D) vidění blízkých objektů. Králíci mají také omezené vidění barev. Je možné, že barvy nevnímají stejně jako my. Umí je však odlišit. Za horších světelných podmínek vidí králík naopak lépe než člověk. Ve srovnání s lidmi je však jeho obraz poněkud zrnitý. Čich a sluch však tyto "nedostatky" plně kompenzuje.

Taxonomické zařazení králíku

28. srpna 2013 v 20:25 | Barča |  Fungování, anatomie
Jak jsem se již dříve zmiňovala, králíci jsou občas myslně řazeni do řádu Hlodavci (Rodentia). Do této skupiny však nepatří. Jejich správné zařazení je do řádu Zajícovci (Lagomorpha). Zajícovci s hlodavci nejsou vůbec příbuzní. Podobně vypadají jen díky podobnému způsobu života (konvergence). Matoucí mohou být společné znakyk mezi těmito řády. Jde především o přední zuby zvyné hlodáky, které králíkům stále dorůstajá. Z tohoto důvodu si je musí králík pravidelně obrušovat. V případě, že to králík nedělá, nebo má zuby špatně rostlé, vyhledejte veterináře.

U tubů je ale kromě společného znaku i rozdíl. oproti hlodavcům mají například králíci(Zajícovci) v horní čelisti čtyři hlodáky, ve spodní dva.

Dále kromě rozdílné stavby zubů je u zajícovců kulový kloub čelisti, který umožňuje pohyb čelisti do strany (žvýkání). Ve výčtů rozdílů bychom mohli pokračovat dál, ale je zde i rodíl mezi oběma zástupci čeledi Zajícovití. Zajíc a králík se liší ve způsobu rozmnožování a odchovu mláďat. Zajíci rodí své mláďata v hnízdě, zcela ostrštěná a s otevřenýma očima. Téměř okamižtě po porodu jsou schopni se o sebe postarat (podobně jako morčata a činčily). Králíci rodí mláďata ve vyhrabaných norách zcelá holá, nevidomá a neschopná samostatného života. Ta se ještě zhruba dva až tři týdny vyvíjejí v závislosti na matce. Vzájemné křížení králíka a zajíce není možné.

Může vás zarazit, že váš králíček bude jíst své bobky

26. srpna 2013 v 15:30 Čím krmit
Je to zcela přirozené. Dochází tak k většímu využití živin. Z měkkých bobků získavají vitaminy skupiny B, K a mikrofloru z trávicího traktu. Někdy však však také bohužel i vývojová stadia kokcidií a jiných parazitů.

Nejnákladnější je vždy začátek chovu

25. srpna 2013 v 20:00 | Barča |  Ekonomika -Jak můžeme ušetrřit
Pořizovací náklady na samotného zkrslého králíka jsou v dnešní době 250 až 500 korun. Dopělý králík velkého plemene stojí většinou kolem 500 korun, ale jeho cena se může vyšplhat i na tisíc korun. Jedinci středních plemen přijdou asi na 350 korun a malé si pořídíte od 300 korun a výš. Pokud ho ovšem nedostanete jako dárek od známých, v tom případě se vám může stát, že k němu dostanete i něakou korunu navíc.

Pořízením zvířátka vaše výdaje zdaleka nekončí. Každý králík pořebuje bydlet a klec ideálně větších rozměrů vás přijde na cca 600 až 1500 korun. Jako podetýlka se hodí hobliny, ty jsou k dotání kolem 20-30 Kč za 1kg, nebo kukuřičná podestýlka kolem 90Kč, a nesmí chybět ani seno 25 l cca 20 Kč, 2,5 kg cca 65Kč. To je zároveň podestýlkou a krmením v jednoum

Králíčí toaleta cca 150 až 300 Kč. Možná se divíte, ale i takokvá věc je dnes k dostání. Rozhodně není nutnosti, ale musím přiznat, že vám může i trochu usnadnit čištění. Náplň do záchodku stojí 100 až 200 Kč 10l. Pytel vám vydrží zhruba jeden měsíc. Ze zkušenosti ale vím, že ne každý králík propadne láskou k tomuto zařízení. Může se vám klidně stát, že bude tato plastová nádoba vašemu králíkovi v kleci vysloveně vadit. To vám pak dá náležitě najevo.

Dále budete potřebovat napáječku. Dá se koupit skleněnán(30-50Kč) nebo plastová s kovovým hrdlem (50-90 Kč). Doporučuji ty plastové. Jsou sice trochu dražší, ale větší, a plně pokryjí denní potřebu vody u králíka.

Miska na zrní je za (30-60 Kč). Zrní můžete nasypat i na dno klece třeba na list salátu. Tím můžete ušetřit. Cena krmení se liší podle váhy a složení. Takže zhruba 500 g dostaneta za 30 až 50 Kč.

Toto je výčet věcí, které byste měli mít nakoupené, aby váš králík byl spokojený. Tím sice končí pořizovací náklady, ale začíná nekonečný koloběh výdajů za podestýlku a krmení.

Králíka budete čistit zhruba dvakrát až třikrát do týdne. Na jedno čištění padne jedno či půl pytle hoblin. Počítejte také s jedním až dvěma pytli sena a s jedním středně velkým balením zrní na týden. S těmito základními věcmi jste rázem zhruba na stokoruně týdně.

K této sumě je třeba připočítat položky za různé pochoutky a případně zeleninu či ovoce, které budete svému králíčkovi jistě rádi dopřávat.

Nemalousumou vás možná překvapí ošetření u veterináře. To se značně liší od místa ošetření. Soukromé veterinární kliniki si samozřemě účtují jiné sumy než běžně ordinace.

Takže, když se to vezme kolem a kolem, váš miláček vás vyjde cca jen na 6000 Kč ročně. A to je ve srovnání s tím, co běžný člověk ročně projí, jen nezanedbatelná částa.

Myslíte, že králík nevydává žádné zvuky?

24. srpna 2013 v 8:48 | Barča |  Dorozumívání-společná řeč
Omyl. Králík je zvíře na zvuky skromné, ale když už přijdou, stojí za to. Leží-li králík v poklidu ve svém kotci, téměř nevíte o jeho existenci. Králík zvukem reaguje, když je mu něco obzvlášť příjemné aneopak, je-li mu něco nepříjemné nebo cíti-li se v nebezpečí.

Když králíka hladíte nebo drbete třeba za ušima, protože víte že, zrovna tohle má váš králík rád, může se ozvat cvakání zubů. To je znak králíkovy spokojenosti. Je to zvuk podobný kočičímu předení. Pokud se králík polekátřebanějakého zvuku anebo se mu něco nezdá v jeho okolí,začne hlasitě dupat. Dupáním zastrašuje případného nepřítele. Měla jsem možnost se přesvědčit, že i malý zakrslý králíček umí pořádně dupnout. Dupe zadní nohou. Pohyb je téměř nezahnatelný, zato zvuk je mnohonásobně hlasitější, než by člověk čekal. Dalším zvukem je takzvané hudrování. Říkám tomu tak, protože to asi nejlépe vystihuje situaci, kdy králík tenhle zvuk vydává. je to stav, kdy se králíčkovi děje něnco, co je mu nepříjemné, ale není to tak hrozné, aby se rozčílil a začal dupat. Prostě jen naštvaně hudruje. No a je třeba se zmínit i o "jekotu", který dokáže vydat králík, je-li v ohrožení života, anebo je-li mu páchána nějaká bolest.

Buďte vnímaví k projevům vašeho králíčka, pokud totiž budete opakovat nějaké negativní situace, ztratí k vám důvěru a bude stále agresivnější. Pokud potřebujete učinit něco, co králík nemá rád, a přesto je to třeba (například někteří králíčci si brání svoje misky na zrní, a to i v případě, že jim chcete dosypat), v takové chvíli králíka nejprve pohlaďte, zklidněte a mezi tím druhou rukou dosypávejte zrní. Vyvarujte se prudkých pohybů. Může se vám také stát, že váš králík lekne vaší ruky. Králíci vidí dobře na dálku, ale špatně na blízko. Náhlé objevení ruky před čumákem králíka vyleká, protože nejdřív přesně nevidí, co to je. Má pocit ohrožení.

Přestože králík je již mnoho let zvířetem domácím s klidnou povahou, je třeba brát v úvahu jeho přirozené instinkty zděděné po divokých přecích. Stejně jako králíci dovocí, bývají plašší a snadno se polekají, i když už jim nehrozí nebezpečí od dravců jeko je ve volné přírodě. Je tedy třeba s králíkem zacházet jemně a ohleduplně. Navíc králík má velmi dobrou paměť, a pokud mu něak i třeba nechtěně ublížíte, bude se vás bát.

Zvuky vycházející od vás, bude králík bedlivě vnímat. Bude-li zvyklí ton vašeho hlasu, pak vás může převapit jeho reakce, když hlasitě zavoláte třeba na člena rodiny. Nečekaný hlasitý zvuk ho může polekat. Není na škodu, pokud se toto stane, promluvit na králíka klidný hlasem, případně ho pohladit, aby věděl, že není v bezpečí. Při výchově králíka se soustřeďte na modulaci hlasu. Pokud ho budete za něco (kárat) a použijete ostřejší ton hlasu, králík si to zapamatuje a kdykoliv vyvedete nebo jen bude chtít vyvést něakou lumpárnu a vy použijete tento ostřejší ton, králík už bude vědět, že dělá něco, co nemá.

Při výchově agresivnějšího králíka je potřeba především trpělivost. NIKDY NA NĚJ NEKŘIČTE, NEBIJTE HO. To situaci ještě zhoršuje. Musíme si získat jeho důvěru, nesmí mít strach. Vyvarujte se prudkých pohybů. Často s ním přívětivě mluvte, a to třeba už zdálky, když se k němu přibližujete....

PROSÍÍÍÍM

24. srpna 2013 v 8:31 | Barča
AHOJ CHCI VÁS VŠECHNY MOOC POPROSIT JESTLI BY STE MI DALI HLAS NA BLOG http://morcata-m.blog.cz/1308/hlasovani-zacatek-1-souteze-o-nejhezciho-mazlicka

V ANKTĚ JSEM JAKO

Bobinka od Barči

Děkujůů moc co pro mě hlasovali :))

Nenapadne vás, rozdělit se s králíčkem o něakou dobrotu?

23. srpna 2013 v 12:58 | Barča |  Čím krmit
Kousek sušenky nebo čokolády, trocha jogurtu nebo piškot, koláč a jiné sladkosti. Tím váš králík určitě nepohrdne. Znám dokonce zakrslého králíka téměř závislého na gumových medvídcích. Ale je třeba myslet na to, pro jakou stravu je uzpusobený trávicí systém králíka. Onen medvídkový králíček udělá sice k radosti páníčka cokoliv, aby medvídka dostal, trpí za to ale velmi častým průjmem.

Těmi všemi dobrotami můžeme králíčkovi spíš uškodit, než mu udělat radost. Na trhu jsou k dispozici různé pamlsky určené přímo králíčkům, takže není nutné jim dávat lidské dobroty. I tyto pamlsky obsahují spousty tuků, a proto je třeba s jejich nadělování šetřit. Tuky a cukry jdou nejen na tlošťku, ale usazují se v játrech, a mohou vážně poškodit zdraví zvířátka.

Vliv krmení na zdraví králíka

22. srpna 2013 v 17:06 | Barča |  Čím krmit
Zdravotní stav králíka můžeme významě ovlivnit i správným výběrem krmiva, které by mělo být kvalitní (dobře živený králík méně podléhá nemocem, případně se s nimi lépe vyrovnává), ale i kvalitně uskladněné (na suchém větraném místě bez přístupu volně žijících hlodavců). Nebezpečí skýtá především trhání čerstvé zeleně v lokalitách, kde žijí divocí králíci či zajíci, nebo v blízkosti prostor, kam vyváží použitou podestýlku ostatní chovatelé. Pozor netrhejte trávu v místech, kde se venčí psi nebo kočky!!

Avitaminoza K

19. srpna 2013 v 9:09 | Barča |  Čím krmit
Při nedostatku vitaminu K se u postižených zvířat projevuje nedostatečná srážlivost krve a zvýšená krvácivost, nebezpečná zejména u březích samic (riziko potratu).

Avitaminoza H

19. srpna 2013 v 9:06 | Barča |  Čím krmit
Absence vitaminu H má za následek především poruchy srsti, její řídnutí, lámavost a matnost chlupů, ve vážných případech se projeví i svědivost kůže a vyšší náchylnost ke kožním chorobám. Výjimečně se objevují i křeče.

Avitaminoza E

19. srpna 2013 v 9:01 | Barča
Vitamin E se v organismu podílí na látkové přeměně, zároveň je důležitým faktorem při rozmnožování (ovlivňuje plodnost obou pohlaví). Nedostatek vitaminu E se negativně projevuje zejména u samic, které buď vůbec nezabřeznou, připadně plody nedonosí a potratí. Pokud se mláďata narodí, špatně rostou a jsou náchylnější k nemocem.

Avitaminoza D

19. srpna 2013 v 8:44 | Barča |  Čím krmit
Nedostatek vitaminu D (D2, D3) spolu s nedostatečným přísunem některých minerálních látek (vápník, fosfor) se projevuje tzv. křivící. Při té se deformují především dlouhé kosti končetin, postiženy mohou být i páteřní obratle nebo žebra. Dostavit se můžu i nekontrolovaný třes nebo křeče.

Avitaminoza B

19. srpna 2013 v 8:40 | Barča |  Čím krmit
Vitaminů B je hned celá skupina (B1, B2, B6, B12...). Souhrně se nazývá komplexem vitaminů B a jejiich necostatek se projevuje především na špatném trávení a vstřebávaní potřebných látek z trávicího traktu s následnými negativními projevy na kondici zvířete a kvalitu srsti. Nezanedbatelný vliv má i na správnou funkcinervového systému. Při avitaminoze se proto mohou u postižených zvířat vyskytnout křeče, nekoordinované pohyby nebo dokonce ochrnutí končetin.

Avitaminoza A

19. srpna 2013 v 8:32 | Barča |  Čím krmit
Vitamin A má v těle funkci související s kožním epitelem, povrchem slinic a imunitou. V případě jeho absence se objevují (především u mladých králíků) poruchy kůže a zraku, náchylnost k infekčním onemocněním, snížuje se i scopnost zabřeznutí chovných samiček. Vlivem poruh ve správné funkci střrvní slinice mladá zvířata špatně rostou.

Poruchy způsobené nedostatkem vitaminů a minerálů

18. srpna 2013 v 22:05 | Barča |  Čím krmit
Avitaminozy jsou způsobené nevhodnou nebo příliš jednotvárnou stravou, v níž chybí, nebo jsou nedostatečně zastoupeny vitaminy a minerály. Nejčastěji se to týká vitaminů A,B,D,E,H, a K, vitamin C je v těle králíka běžně syntetizován, a není potřeba ho uměle dodávat. Kvalitní granulovaná krmiva pro králíky obvykle obsahují všechny potřebné látky v náležitém poměru. V případě, že podávaná strava není dostatečně bohatá na vitaminy a mineraly (krmivo je tedy nekvalitní) a začne se projevovat avitaminoza, je nezbytné zaměnit krmivo za kvalitní, případně potřebné látky po konzultaci s veterinářem pravidelně uměle dodávat (pozor na předávkování) v podobě různých doplňků stravy přidávaných do krmení nebo vody (Combinal Konvit, Roboran, Vitamix, B-Komplex...) Ve vážnách případech může veterinář příslušně chybějící vitaminy i minerály podat injekčně.

Jak přidávat do stravy zelené krmení

18. srpna 2013 v 17:58 | Barča |  Čím krmit
Při krmení se vyvarujte podávání listové zeleniny,ale i jiné čerstvé zeleně králíkům mladším 12 týdnů. Jejich trávicí systém není uzpůsobený pro její zpracování.


Na jaře přidávejte zelené krmrní postupně,aby si mohlo zažívací ústrojí zvířete postupně přivyknout na větší obsah bílkovin.
Nejprve vmíchejte trochu zeleného krmení do sena, až posléze seno zeleným nahraďte. Červený a bílí jetel a vojtěšku před květem však dáváme králíkům jen omezeném množství. Komonicí lékařskou králíky zásadně nekrmte, protože obsahuje kumarin který může snižovat srážlivost krve. Naopak až do zimy můžete krmit ptačincem (žabimcem). Snáší totiž i teplotu mírně podbodem mrazu a králíci si ho celkem oblíbili. Bez obav můžete králíkům předkládat zelené krmivo mokré od deště nebo rosy. Když se vám nebude zdát čisté, měli byste ho ještě opláchnout.

NESMÍ SE VÁM VŠAK ZAPAŘIT, TAKOVÉ KRMENÍM KRÁLÍKŮM NEPODÁVEJTE!!


Obezita

16. srpna 2013 v 22:17 | Barča |  Čím krmit
Ahoj jsem velice ráda že jsem se zase mohla vrátit a začít opět s blogem :))
Příjemnou zábavu :))

Velice častým problémem v domácích chovech zakrslých králíků je překrmování s následky obezity. K tloustnutí jsou přitom náchylná především starším zvířata. Problematické jsou zejména krmné směsi s obsahem slunečnicových semen,přemíra suchého bílého pečivo, v případě naprosto nevyhovující strava v podobě častého podávání různých druhů sušenek nebo piškotů. Otylého králíka pozná cvičené oko zrakem, v ranných fázích je obezita znatelná i pohmatem, kdy pod kůží necítíme pružné svaly, ale polštáře ukládajícího se v tuku. Obézní zvíře je zároveň méně aktivní, v případě nevhodné podestýlky mohou díky jeho nadměrné hmotnosti vznikat nepříjemné otlaky zadních končetin. Silná nadváha má u králíka negativní dopad i na oběhovou soustavu. Vliv obezity není dobré podceňovat ani v případě, kdy se rozhodneme králíky rozmnožovat.
Obtloustlé samičky mívají problémy se zabřeznutím a stejně jako samci často úplně ztrácejí zájem o opačné pohlaví. Obezitě můžeme předcházet jednoduše kontrolou kondice králíka v souvislosti s krmnou dávkou. Pokud si nejsme jisti, stav králíka konzultujeme se zkušeným chovatelem nebo veterinárním lékařem, který nám poradí i s úpravami jídelníčku během růstu králíka, jeho dospívání nebo příprav na rozmnožování..