Myslíte, že králík nevydává žádné zvuky?

24. srpna 2013 v 8:48 | Barča |  Dorozumívání-společná řeč
Omyl. Králík je zvíře na zvuky skromné, ale když už přijdou, stojí za to. Leží-li králík v poklidu ve svém kotci, téměř nevíte o jeho existenci. Králík zvukem reaguje, když je mu něco obzvlášť příjemné aneopak, je-li mu něco nepříjemné nebo cíti-li se v nebezpečí.

Když králíka hladíte nebo drbete třeba za ušima, protože víte že, zrovna tohle má váš králík rád, může se ozvat cvakání zubů. To je znak králíkovy spokojenosti. Je to zvuk podobný kočičímu předení. Pokud se králík polekátřebanějakého zvuku anebo se mu něco nezdá v jeho okolí,začne hlasitě dupat. Dupáním zastrašuje případného nepřítele. Měla jsem možnost se přesvědčit, že i malý zakrslý králíček umí pořádně dupnout. Dupe zadní nohou. Pohyb je téměř nezahnatelný, zato zvuk je mnohonásobně hlasitější, než by člověk čekal. Dalším zvukem je takzvané hudrování. Říkám tomu tak, protože to asi nejlépe vystihuje situaci, kdy králík tenhle zvuk vydává. je to stav, kdy se králíčkovi děje něnco, co je mu nepříjemné, ale není to tak hrozné, aby se rozčílil a začal dupat. Prostě jen naštvaně hudruje. No a je třeba se zmínit i o "jekotu", který dokáže vydat králík, je-li v ohrožení života, anebo je-li mu páchána nějaká bolest.

Buďte vnímaví k projevům vašeho králíčka, pokud totiž budete opakovat nějaké negativní situace, ztratí k vám důvěru a bude stále agresivnější. Pokud potřebujete učinit něco, co králík nemá rád, a přesto je to třeba (například někteří králíčci si brání svoje misky na zrní, a to i v případě, že jim chcete dosypat), v takové chvíli králíka nejprve pohlaďte, zklidněte a mezi tím druhou rukou dosypávejte zrní. Vyvarujte se prudkých pohybů. Může se vám také stát, že váš králík lekne vaší ruky. Králíci vidí dobře na dálku, ale špatně na blízko. Náhlé objevení ruky před čumákem králíka vyleká, protože nejdřív přesně nevidí, co to je. Má pocit ohrožení.

Přestože králík je již mnoho let zvířetem domácím s klidnou povahou, je třeba brát v úvahu jeho přirozené instinkty zděděné po divokých přecích. Stejně jako králíci dovocí, bývají plašší a snadno se polekají, i když už jim nehrozí nebezpečí od dravců jeko je ve volné přírodě. Je tedy třeba s králíkem zacházet jemně a ohleduplně. Navíc králík má velmi dobrou paměť, a pokud mu něak i třeba nechtěně ublížíte, bude se vás bát.

Zvuky vycházející od vás, bude králík bedlivě vnímat. Bude-li zvyklí ton vašeho hlasu, pak vás může převapit jeho reakce, když hlasitě zavoláte třeba na člena rodiny. Nečekaný hlasitý zvuk ho může polekat. Není na škodu, pokud se toto stane, promluvit na králíka klidný hlasem, případně ho pohladit, aby věděl, že není v bezpečí. Při výchově králíka se soustřeďte na modulaci hlasu. Pokud ho budete za něco (kárat) a použijete ostřejší ton hlasu, králík si to zapamatuje a kdykoliv vyvedete nebo jen bude chtít vyvést něakou lumpárnu a vy použijete tento ostřejší ton, králík už bude vědět, že dělá něco, co nemá.

Při výchově agresivnějšího králíka je potřeba především trpělivost. NIKDY NA NĚJ NEKŘIČTE, NEBIJTE HO. To situaci ještě zhoršuje. Musíme si získat jeho důvěru, nesmí mít strach. Vyvarujte se prudkých pohybů. Často s ním přívětivě mluvte, a to třeba už zdálky, když se k němu přibližujete....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sali Sali | Web | 26. srpna 2013 v 15:42 | Reagovat

Krása

2 kralicciamorcatka kralicciamorcatka | 26. srpna 2013 v 17:15 | Reagovat

[1]: Děkuju mooc

3 Gil Gil | E-mail | Web | 18. února 2014 v 16:28 | Reagovat

Krásné :-)
Tak to bylo se Snížkem, z králíčka, který byl původně agresivní se stal ten největší mazel a nejoddanější tvor na světě♥ Když se na mě podíval, úplně mě to zahřálo u srdce :) Byl krásný :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama