Nejnákladnější je vždy začátek chovu

25. srpna 2013 v 20:00 | Barča |  Ekonomika -Jak můžeme ušetrřit
Pořizovací náklady na samotného zkrslého králíka jsou v dnešní době 250 až 500 korun. Dopělý králík velkého plemene stojí většinou kolem 500 korun, ale jeho cena se může vyšplhat i na tisíc korun. Jedinci středních plemen přijdou asi na 350 korun a malé si pořídíte od 300 korun a výš. Pokud ho ovšem nedostanete jako dárek od známých, v tom případě se vám může stát, že k němu dostanete i něakou korunu navíc.

Pořízením zvířátka vaše výdaje zdaleka nekončí. Každý králík pořebuje bydlet a klec ideálně větších rozměrů vás přijde na cca 600 až 1500 korun. Jako podetýlka se hodí hobliny, ty jsou k dotání kolem 20-30 Kč za 1kg, nebo kukuřičná podestýlka kolem 90Kč, a nesmí chybět ani seno 25 l cca 20 Kč, 2,5 kg cca 65Kč. To je zároveň podestýlkou a krmením v jednoum

Králíčí toaleta cca 150 až 300 Kč. Možná se divíte, ale i takokvá věc je dnes k dostání. Rozhodně není nutnosti, ale musím přiznat, že vám může i trochu usnadnit čištění. Náplň do záchodku stojí 100 až 200 Kč 10l. Pytel vám vydrží zhruba jeden měsíc. Ze zkušenosti ale vím, že ne každý králík propadne láskou k tomuto zařízení. Může se vám klidně stát, že bude tato plastová nádoba vašemu králíkovi v kleci vysloveně vadit. To vám pak dá náležitě najevo.

Dále budete potřebovat napáječku. Dá se koupit skleněnán(30-50Kč) nebo plastová s kovovým hrdlem (50-90 Kč). Doporučuji ty plastové. Jsou sice trochu dražší, ale větší, a plně pokryjí denní potřebu vody u králíka.

Miska na zrní je za (30-60 Kč). Zrní můžete nasypat i na dno klece třeba na list salátu. Tím můžete ušetřit. Cena krmení se liší podle váhy a složení. Takže zhruba 500 g dostaneta za 30 až 50 Kč.

Toto je výčet věcí, které byste měli mít nakoupené, aby váš králík byl spokojený. Tím sice končí pořizovací náklady, ale začíná nekonečný koloběh výdajů za podestýlku a krmení.

Králíka budete čistit zhruba dvakrát až třikrát do týdne. Na jedno čištění padne jedno či půl pytle hoblin. Počítejte také s jedním až dvěma pytli sena a s jedním středně velkým balením zrní na týden. S těmito základními věcmi jste rázem zhruba na stokoruně týdně.

K této sumě je třeba připočítat položky za různé pochoutky a případně zeleninu či ovoce, které budete svému králíčkovi jistě rádi dopřávat.

Nemalousumou vás možná překvapí ošetření u veterináře. To se značně liší od místa ošetření. Soukromé veterinární kliniki si samozřemě účtují jiné sumy než běžně ordinace.

Takže, když se to vezme kolem a kolem, váš miláček vás vyjde cca jen na 6000 Kč ročně. A to je ve srovnání s tím, co běžný člověk ročně projí, jen nezanedbatelná částa.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Edeal Edeal | Web | 26. srpna 2013 v 11:44 | Reagovat

Jé máš překrásný blog. Doma mám zakrslého králíčka, a používám záchůdek, ale jako náplň používám stelivo pro kočky, vyjde to levnějš a králíček to tak nevyhazuje. A jinak moc zajímavý článek :)

2 kralicciamorcatka kralicciamorcatka | 26. srpna 2013 v 12:54 | Reagovat

[1]: Děkuju ti moc

3 Gil Gil | E-mail | Web | 18. února 2014 v 16:32 | Reagovat

Jo, lidi často nenapadne, že péče o králíčka není až tak levná záležitost ;-)
Krásně jsi to tu vše vypsala, je tu úplně všechno :)))
Jednou byl náš králíček nachlazený a účet u veterináře mě málem porazil :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama