Taxonomické zařazení králíku

28. srpna 2013 v 20:25 | Barča |  Fungování, anatomie
Jak jsem se již dříve zmiňovala, králíci jsou občas myslně řazeni do řádu Hlodavci (Rodentia). Do této skupiny však nepatří. Jejich správné zařazení je do řádu Zajícovci (Lagomorpha). Zajícovci s hlodavci nejsou vůbec příbuzní. Podobně vypadají jen díky podobnému způsobu života (konvergence). Matoucí mohou být společné znakyk mezi těmito řády. Jde především o přední zuby zvyné hlodáky, které králíkům stále dorůstajá. Z tohoto důvodu si je musí králík pravidelně obrušovat. V případě, že to králík nedělá, nebo má zuby špatně rostlé, vyhledejte veterináře.

U tubů je ale kromě společného znaku i rozdíl. oproti hlodavcům mají například králíci(Zajícovci) v horní čelisti čtyři hlodáky, ve spodní dva.

Dále kromě rozdílné stavby zubů je u zajícovců kulový kloub čelisti, který umožňuje pohyb čelisti do strany (žvýkání). Ve výčtů rozdílů bychom mohli pokračovat dál, ale je zde i rodíl mezi oběma zástupci čeledi Zajícovití. Zajíc a králík se liší ve způsobu rozmnožování a odchovu mláďat. Zajíci rodí své mláďata v hnízdě, zcela ostrštěná a s otevřenýma očima. Téměř okamižtě po porodu jsou schopni se o sebe postarat (podobně jako morčata a činčily). Králíci rodí mláďata ve vyhrabaných norách zcelá holá, nevidomá a neschopná samostatného života. Ta se ještě zhruba dva až tři týdny vyvíjejí v závislosti na matce. Vzájemné křížení králíka a zajíce není možné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama