Září 2013

Zápis do SB! ;))

29. září 2013 v 16:21 | Barča |  SB
Ahoj takže rozhodla jsem se pro SB.

Chceš se stát mím SB??
Dodržuj pravidla!!
Tady jsou..

Od té chvíle co se staneš mím SB alespoň jednou týdně budeš psát komentář.

Nic nekopírovat!! Jestli něco najdu že si to kopíruješ MAŽU SI TĚ!!

Budeš se hlásit do každé soutěže co bude!!

Zatím AHOOJ


Zdravotní problematika

29. září 2013 v 10:42 | Barča |  Fungování, anatomie
Porucha růstu chrupu

Chybný růst zubů je dědičná neléčitelná porucha, při které králík špatně přijímá potravu, špatně roste a hubne. Deformovaný chrup (zuby horní a doloní čelisti nedosedají a naobrušují se) je potřeba pravidelně zkracovat u veterináře, aby nedošlo k bolestivému vrůstání zubů do měkkého patra.
Prevencí proti přerůstání správně rostlých zubů je podávání tvrdého chleba, případně nabézení tvrdých nezávadných předmětů, které králík může bez nebezpečí otravy ohlodávat (např. pálená cihla, větev z ovocného stromu).

Hádej :))

28. září 2013 v 20:42 | Barča
Ahoj napadlo mě že by jste mohli hádat jak vypadám a až tam bude tak 15 návrhů možná bych se i představila Mrkající
Do komentářů napiš:

Jméno:
Kolik si myslíš že mi je:
Mám něaké zvíře:
Postava:
Vlasy(barva,délka):
Koníček:
Povaha:

Doufám že aspoň něco uhádnete ahoj :)

Zajímavosti

28. září 2013 v 20:04 | Barča |  Fungování, anatomie
Králičí teplota se pohybuje většinou mezi 38,5 až 39,5 °C.

Králičí moč je hustá a má pH kolem 8,0.

Králík nemá potní žlázy.

Dechová frekvence za klidu je kolem 50-60 dechů za minutu.

Pulz je 120-150/min.

Kromě čichu (pachy hrají roli ve vnímání, vztazích králíků mezi sebou, rozmnožování) má králík dobře rozvinutý sluch.

Z hlediska hmatu jsou důležité hmatové chlupy na nose a nad očima.

Dobře je na tom i chuť , nejhůře zrak.

Nesmíme zapomenout ani na svyly - rezervoár energie (pokud si všimnete, že váš králíček hubne, je možné, že za to
může špatná výživa. To totiž ubývá nejen tuk, ale svalová hmota.)

Sluch

28. září 2013 v 19:57 | Barča |  Fungování, anatomie
U králíků se délak uší odvíjí od stavby těla. Největší plemena běžného králíka mají uši až 21 cm dlouhé. Ustředních plemen je délka uší přibližně 12 cm a malá plemena mají délku kolem 10 cm. To jsou běžní králíci. U zakrslých by měla být délka okolo 5 cm. Většina plemen má postavení uší vzpřímené, pouze berani mají svěšené dolů. Sluch králíka téměř perfektní. Citlivost uší a jejich schopnost otáčet se nezávisle na sobě, umožňuje zaznamenat nejen velmi tichý zvuk, ale lokalizuje i místo, odkud zvuk přicjází. Z tohoto důvodu také nemá rád příliš velký hluk, jako například křik nebo pronikavé hlasy. Tyto zvuky mu jsou velmi nepříjemné a můžou mu spůsobit bolest

Trávicí úsrojí

28. září 2013 v 19:49 | Barča |  Fungování, anatomie
Ahoj MOc moc se omlouvám že už jsem tu tak dlouho nebyla ale ted píšeme každý den alepspoň jeden test.

Trávení králíků má svá pecifika. První zbytky potravy opouštějí zažívací trakt přibližně za 24 až 48 hodin po přijetí potravy. Většina živin je vstřebávána sřevní slinic. Z důvodu většího využití živin z potravy dochází často k tomu,že králík konzumuje vlastní exkrementy.

Rozhodně to tedy není znamení něaké nemoci. Naopak, tento proces je zcela přirozený. Dohází tak k většímu využití živin. Z měkkých bobků získávají králíci vitaminy B,K a mikrofloru z trávicího traktu. Ovšemm za určitých okolností boužel i výgojová stadia různých parazitů.

Uspořádání vztupu jícnu do žaludku neumožňuje králíkům zvracení ani únik plynů. To je důvodem častého problému s nadmutím. V tlustém a slepém střevě dochází k trávení celuozy, a to díky střevní miklofloře. Pokud budete podávat svému králíkovi antibiotika, může docházet k poruchám trávení. Antibiotika totiž zahubí nejen nálazu, ale i mikroorganismy potřebné pro správné trávení. Pro obnovení této mikroflory a pro správnou funkci trávicí a vylučovací soustavy je dobré po léčbě podávat např. jogurty s živou kulturou, popřípadě bobečky od jiného zdravého králíka v míchané do krmiva. Toto však konzultujte vždy se svým veterinářem.

Drápy

3. září 2013 v 17:11 | Barča |  Fungování, anatomie
Drápy králíkům rostou rychle, musí si je tedy obrušovat. V případě domácího chovu musíme králíkům drápky občas zkrátit. Je ale třeba dbát určitých zásad. Nesmíme drápky zkracovat příliš. Urřitým vodítkem pro nás může být červnená žilka uvnitř drápku. Tu musíme nechat bez porušení, jinak bychom králíkovi způsobili bolest a silné krvácení.

Pokud si nejsme při prvním střihání jisti, můžeme požádat o radu a převedení u veterináře. U tmavých drápků si můžeme pomoci prosvícením, žilka je totiž viditelná v poloprůhledném frápku proti ssvětlu. Dápek stříháme tal, že si zjistíme, kam až dosahuje červená žilka. Přidáme jeden až dva milimetry, abychom dodrželi bezpečnostní vzdálenostod žilky, a zbytek odstřihneme. V případě, že drápek ustřihneme těsně u žilky, můžeme způsobit králíkovi nepříjemné pocity. Konce drápků pak budou velice citlivé, a den až dva potrvá, než se konce drápků znecitliv. Na zkracování drápků je dobrá si pořídit speciální kleštičky. Bez problému je zakoupíte v obchodech s chovatelskými potřebami. Mladí králíci mají slabší a špičatější drápy na končetinách než starší zvířata.

Srst

1. září 2013 v 18:58 | Barča |  Fungování, anatomie
Králičí srst se skládá ze tří druhů chloupků:
1. Pesíky (3-5 cm) - krycí chloupky. Jsou to chlupy rovné, tvrdé, chrání srst před okolními vlivy.
2. Osníky - podsada. Tyto chlupy jsou měkké, v dolní části zvlněné.
3. Vlníky - nejjemnější část podsady. Délka chlupu je 1,5-3 cm, jsou ohebné, zvlněné, hesté. Například angorští králíci mají většinu právě těchto vlníků. Mláďata v prvním roce života obměňují srst třkrát. Poprvé v osmém týdnu, podruhé kolem čtvrtého měsíce, a pak kolem sedmého měsíce stáří. Dospělí jen dvakrát. A to je na jaře a na podzim. V průběhu roku může mít králík ještě zhruba dvě období slabého línání. Línání trvá něco přes měsíc. Je ovlivňováno vyživou, zdravím zvířete, bydlením a počasím. U samců můžeme pozorovat intenzivnější růst chlupů. V době línání je možné králíka pravidelně kartáčovat nebo jinak vybírat ze srsti uvolněné chlupy. Zabráníte tak průniku chlupů do trávicího ůstrojí, ale také můžete tímto procesem zkrátit období línání.