Prosinec 2013

Skrytý potrat

3. prosince 2013 v 14:07 | Barča |  Námluvy-Připouštění
Skrytý potrat všech nebo jen části raných embryí a jejich vstřebání bez znatelných projevů je častý při poruchách dělohy.

Dojde-li u samice k porodu mrtvých mláďat v různém stádiu vývoje,mluvíme o potratu, pokud jsou mláďata živá a nadále životoschopná (obvykle po 26.dní březost), jde o předčasný porod. Jeho příčinou může být jak probíhající nemoc, tak i nedostatky ve výživě nebo nepřiměřené rušení březí samice nešetrnou manipulací či hlukem.

V případě potratu nebo předčasného porodu je potřeba postarat se především o samici,u které mohou sekundárně vzniknout infekce pohlavního aparátu s tragickými následky. Pokud jsou některá z mlaďat životoschopná, můžeme se pokusit o jejich umělý odchov nebo podsazení pod jinou samici s obdobně starými mláďaty. U prvniček, nebo samiček, které byly připuštěny předčasně, se můžeme setkat s těžkým průběhem porodu, který samici nadměrně vysiluje. Pokud se porod z jakéhokoli důvodu nedaří,situaci je potřeba co nejrychleji konzultovat a řešit s veterinárním lékařem. Samice,které jsou nadměrně plaché, nemají mléko, nebo takové, které neměly po dobu březosti vhodnou stravu s dostatkem bílkovin, mohou již porozená mláďata náhle sežrat.