Leden 2014

Typy chovů králíka

29. ledna 2014 v 15:33 | Barča |  Vše o morčatech

Faremní chovy

Ve velkochovech jsou v ČR králíci chovaní hlavně pro maso; spotřeba králičího masa na obyvatele a rok činí 2,7 - 3,0 kg. Drobnochovatelé chovají pro vlastní potřebu - nabídka králičího masa v obchodech pochází z velkochovů bíle pigmentovaných brojlerových králíků.
Brojleroví králíci jsou hybridi šlechtění speciálně na ranost, výbornou zmasilost a kvalitu masa, důležitá je také intenzita růstu a konverze krmiva. Ve velkochovech jsou králíci chováni v uzavřených klimatizovaných halách, způsob chovu je uzavřený klecový. Králice jsou intenzivně využívané a dávají 6-8 vrhů za rok. Krmí se výhradně granulovanou krmnou směsí.
Kůže brojlerových králíků se používá k výrobě plsti. Pro produkci kožešin jsou chována rexová plemena králíků, pro produkci vlny pak angorská plemena.

Laboratorní chovy

V laboratorních chovech jsou králíci chováni v klecích a krmeni kompletní krmnou směsí, která je ale jiného složení než směs k výkrmu brojlerů. Velký důraz je kladen na zamezení styku s choroboplodnými zárodky.

Drobnochovy

V drobnochovech jsou králíci nejčastěji ustájeni v králíkárnách a krmeni přirozenou potravou,která sestává převážně z vody,zrní,nejlépe v košilkách(bez košilek ho snědí více a ztloustnou) a sena (nesmí být zapařené,můžou se nafouknout a zemřít).

Individuální chovy

Zakrslí králíci chovaní ze záliby jsou oblíbení domácí mazlíčci hlavně v městských bytech. Zpravidla se chovají v klecích, která by měla mít minimální rozměry 40 x 70 cm, výška aspoň 40 cm. V kleci by měla být podestýlka (např. hobliny) a je nutno si uvědomit, že králík nemůže být jenom v kleci, potřebuje i výběh.
Ideální je chovat dvě samice, nejlépe z jednoho vrhu - králící přirozeně žijí ve skupinách. Dva samce ale společně chovat nelze. Králík je citlivý na hluk, jeho klec by proto měla být v tiché části bytu (ne u televize apod.) a také by neměl přicházet do styku s tabákovým kouřem.
V domácnostech se často stává, že králík příliš ztuční - základem krmné dávky by mělo být kvalitní luční seno, v létě přídavek zeleného krmení. Jadrná krmiva jen v malém množství, jinak tloustne. Jako zdroj vitamínů se hodí ovoce nebo zelenina, nutností jsou větvičky ovocných stromů nebo tvrdé pečivo na ohryz.

Vše o králičcích

27. ledna 2014 v 20:31 | Barča |  Vše o morčatech

Výchova a ochočení

Jak si ušáka ochočit, jaké metody zvolit pro výchovu
Králík myslí ve vzorcích chování, tzn. naučí se reagovat na signály které se často se stejným výsledkem opakují. V této fázi by jistě nebylo na škodu připomenout známý Pavlovovův reflex. Pro další výchovu je totiž pochopení králičího myšlení klíčové.


Může přijít na zavolání
Nejlepší je začít s asociacemi už odmala. Zvykat králíčka na určitý systém podávání potravy nebo čištění záchůdku, ochočování a výchova pomocí motivace - jako pochvala pohlazení, milé slovo, nějaký mls. Pokud chceme králíčka naučit, aby registroval podávání potravy nebo mlsu, zamlaskejte předtím, nebo zašustěte pytlíčkem či zachrastěte krabičkou. Králíček si velice rychle osvojí tento zvuk, který pro něj bude znamenat "podává se dobrota". Během 2 měsíců může králíček přiběhnout na zamlaskání v 60 % případech, do půl roku až na 99%.

Některé asociace ovšem vzniknou samovolně tak, že králík sám odkouká nějaké pravidlo. Například při vrznutí dveří od ledničky, z které vyndáváte pro králíčka zeleninu, si brzo spojí právě s touto činností. Příklad - zkušenost: králičice Jessinka po půl roce vypozorovala, že zelnina se uchovává v lednici a proto při každé naší návštěvě lednice ihned přiběhne a panáčkuje u nohou - očekává zeleninu. Takto podobně se mohou králíčci naučit reagovat na další zvuky spojené s nějakou pravidelnou čiností. Například pokud používáte jednu konkrétní krabičku na směsku, při jejím zahrkání králíčci okamžitě zbystří, popřípadě se seběhnou k misce, kam směsku pravidelně dostávají. Pokud uchováváte krmivo ve špajzu, králíčci brzo zjistí dle zvuku otvíraných/zavíraných dvířek, že se chystá jídlo.
Na králíky nekřičet, nebít je, nešlapat po nich
Jakmile si váš králík spojí nějaký zvuk, situaci, tón hlasu, váš výraz, naklonění těla nebo styl napřažení ruky s určitým důsledkem, je to poměrně spolehlivé a obtížně odnaučitelné. Z předcházející části tedy snadno odvodíme i negativní asociace. V případě, že si s vaší osobou králík spojí bolest, křik, častá kopnutí (ačkoli neúmyslná) nebo jiné nepříjemnosti, bude se vás prostě bát, nebo k vám nezíská takovou důvěru jak byste chtěli. U některých králíků to dokonce může vést k agresivitě. Nesmíte dopustit aby se vás králík bál!
To samozřejmě neznamená, že mu musíte všechno dovolit. Je ovšem třeba zvolit takové způsoby, jak králíkovi ukázat že něco nemá dělat, aby to nevedlo k jeho strachu z vás.Pochvaly
Důležité při výchově jsou pochvaly. Jsou jedním z klíčových bodů. Když se králík zachová tak, jak chcete - např. vykoná svoji potřebu na správném místě, okamžitě (pokud možno ještě při jeho akci) ho důkladně pochvalte. Opět můžete posílit kladnou asociaci, že dělání bobečků na tomto místě vyvolává pochvalu a příjemný tón hlasu páníčka. Zvířata poznají když je chválíte.


Metoda zvykání na maximum vjemů
Na čím více věcí si králík v mládí zvykne, tím bude všestrannější a flexibilnější. Pokud mu budete stříhat drápky (viz postup) již odmala (dokud ho přeperete), tak ani v dospělosti to nebude nepřekonatelný problém ohrožující vaše zdraví. Stejně tak, pokud zažije v mládí králík koupání a fénování může to být dobré. Pokud se vám v dospělosti někde příšerně umaže - např. motorovým olejem až ho napadne schovat se pod auto - budete mít reálnou šanci, že ho bez větších obtíží umyjete a vysušíte. Upozorňuji že sušení králíka není žádná legrace, neboť je jako houba. Pokud se umaže od hlíny při hrabání, neznepokojujte se tím. Králík se myje podobně jako kočka a hlína není nebezpečná jako motorový olej.

Stejně tak je dobré, aby v dětství absolvoval jízdu autem v přepravce a aby přišel do kontaktu i s jinými lidmi než jste vy. Nebude pak bojácný, když k vám přijde návštěva. Podobně ho šetrné setkání s vysavačem, fénem apod. může naučit nebát se domácích spotřebičů. Pokud mládě zažije i možnost alespoň malého výběhu na trávě venku (např. na chatě v ohrádce, na dvorku), vyrovná se s další eventualitou života jako je zpěv ptáků, vítr, déšť popřípadě bouřka, čerstvě utržená tráva, rozběh. Pokud nemáte k dispozici ohraničený venkovní prostor, můžete králíka zkusit zvyknout na vodítko (postroj podobný jako u kočky nebo u fretky). Ovšem opět je důležité zvykat mladého králíka ještě v období dospívání. U dospělých ušáků může být se zvykáním na vodítko problém. Nepředstavujte si že králík s vodítkem půjde za vámi. Tady totiž platí většinou opačné pravidlo - vy musíte za králíkem.

Volný výběh v otevřené krajině nedoporučuji. Zaprvé už byste nemuseli svého králíka nikdy najít, za druhé ho zde mohou potkat různá nebezpečí (pes, dravec, kocour).

Je jen málo králíčků, které můžete bezpečně vzít ven na výlet a pustit je v neohraničeném výběhu a víte, že vám neutečou a když je budete potřebovat rychle chytit v případném nebezpečí, že neutečou před vámi. Než se do takové situace pustíte, je potřeba si být svým králíčkem zcela jistý.


Zvedání, nošení
Důležité je zvyknout králíka na zvedání, nošení a chování. Králíci neradi "létají". Potřebují vždy cítit oporu pro zadní nohy. Při jejich nošení tedy na to berte ohled. Názory na způsob zvedání se poněkud liší. Někdo doporučuje brát králíka za kůži na hřbetě a pak okamžitě podepřít zadeček (ne přímo zadní nohy, protože to vezme králíček jako odrazovou plochu - může vám i vyskočit z náruče), jinde je doporučováno zvedání jednou rukou pod břichem a lehce uchopit přední packy, druhou rukou pod zadečkem. Další možností je brát králíčka dlaněma za boky - v případě, že ne nevhodné mačkat bříško, například v době přezosti nebo nějakého zranění či nemoci. V tomto případě dávat pozor, aby se králíček příliš necukal a nevypadl z uchopení. Co nejdřív ho bezpečně sevřít do náruče je pravidlem při všech možnostech zvedání. Zvedání za uši není správné, může králíkovi ublížit a způsobit bolest.

U králíků opravdu platí - co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.


Co se králík může naučit i později
Některé věci se králík později opravdu těžko učí (stříhání drápků, případné umývání částí těla, braní do ruky). Jiné věci je možno jej naučit i později. Příklad - zkušenost: Vždy jsem chtěla, aby mě Wendy při příchodu domů přišla přivítat ke dveřím. Tři týdny jsem jí cvičila. Při mém příchodu jsem jí přivítala milým hlasem a zavolala ji jménem (bez zamlaskání), a poté jsem za ní došla a nabídla jí něco dobrého (list salátu, petrželku, kousek kedlubny). Postupně si začala spojovat chrastění klíčů a klapnutí dveří, mé náhlé objevení + příjemný hlas hovořící k ní s nějakou dobrotou. Po třech týdnech mě na 60 % při příchodu očekávala u dveří, v dalších 20 % přiběhla okamžitě po zavolání.


Důslednost
Je třeba být důslední v udržování a pěstování reflexů. Pokud často použijete na králíka lest a místo jídla, které čekal, ho ulapíte a zavřete do králíkárny, jeho asociace se brzy změní a na daný signál rozhodně nepřijde. Bude jej totiž spojovat s náhlým uchvácením a zavřením. Nedodržet "dohodu" je možné jen vyjímečně - místo pamlsku např. jen pohlazení či hezké slovo. Králíček by jinak brzo místo pravidel asociací měl v hlavě chaos a výsledek je pak nevychovaný nevyzpytatelný králíček.


Jak králíka hladit
Králíci obecně mají nejraděj hlazení na temeni hlavy, někteří mají více někteří méně rádi, když jim přitom přejíždíte přes oči. Někteří králíčci si dokonce libují, když jim čistíte oči od ospalek, a spokojeně si u toho chroupají zoubkama. Dále jim vyhovuje hlazení po hřbetě. Mnoho králíků ovšem nemá rádo, když jim saháte na zadek - odskočí stranou (někdy záleží na jejich momentální náladě). Kromě toho bývají citliví na břiše a packách - zřejmě je to lechtá. Další místo kam někteří nechtějí, abyste jim sahali, bývá pod krkem. (umístění pachových žláz, kterými při tření o předmět značí své území). K hlazení můžeme zařadit i kartáčování. To je důležité zvláště u králíků s delší srstí. Králíkovi několikrát do roka vypadávají postupně staré chlupy a dorůstají nové. Protože se králíček myje lízáním, mohly by se mu v trávicí soustavě tvořit z chlupů chuchvalce, bránící mu v normálním zažívání. Nemusíte o to mít přehnaný strach, ale jistě ušákovi pomůžete, když mu při hlazení jemně odstraníte vypadávající chloupky. Někteří králíčci dokonce milují, když se jim probíráte srstí a vytahujete jim chuchvalce chlupů při línání. Někteří zase naopak bývají v tuto dobu náladoví a neradi na sebe nechají sáhnout.


Vyměšování
Králík je po této stránce celkem čistotný. Často si zvolí jeden kout svého obydlí a tam pak chodí dělat potřebu. Protože i králíci mívají do určité míry touhu po soukromí při konání potřeby, na 90% si zvolí ten nejtmavší kout své klece.
Chovatelé radí následující:
Pokud králík udělá bobečky jinde, hned ho přeneste na místo, kam chcete, aby bobečky dělal, a to včetně bobků. Ty tam umístěte. Pokud není úplně hloupý, měl by časem pochopit, co se od něj očekává.

Může se vám však stát, že si z neznámého důvodu vybere ještě nějaké místo na podlaze - např. na chodbě. Pokud ušáka nepřesvědčíte tou jednoduchou metodou, a vždy se tam vymočí (což je při převýchově závažnější než jen bobky), pak je lepší mu tam umístit něco jako kočičí záchod s pilinami či kočičí wc podestýlkou. Je velká pravděpodobnost, že nadšeně přejde na konání potřeby do takto připraveného prostoru, zvláště pokud mu tam dáte pro začátek několik jeho bobků.


Pokud by se vám podařilo králíka s nápadem na zřízení dalšího záchoda předejít, máte možnost umístit toaletu kam vám se hodí a ne kde si králík vybere (umístit do toalety pár bobečků aby králík věděl co tam má dělat když tam je posazen). Každopádně je dobré asociovat konání potřeby s určitým místem.
Králíci cítí svůj trus, i místo, kde se vyčurali, a to je opět svádí po čuchu k něčemu podobnému. Proto pokud nechcete aby se incident opakoval, dobře místo vyčistěte a neutralizujte pach (dobrý deodorant, odstraňovač pachů, octová voda, Vanish na koberec).


Zavřít nebo nechat běhat volně?
Po přinesení králíčátka je vhodné jej umístit do budoucího domečku a nějakou dobu ho tam nechat zavřeného odpočívat. Je to přeci hodně stresů a nových dojmů. Doporučuji, aby tam udělal i svoji první potřebu (čurání i bobky). Pak, když ho vypustíte, nechte ho běhat jen krátce (20 min) a pak jej opět vraťte, aby se šel vyprázdnit. Tak to opakujte. Tím ze začátku předejdete nepříjemnostem a ušák si bude nucen zaprvé udělat záchod v některém rohu své králíkárny. Tam se bude časem na toaletu vracet. Pokud plánujete mít králíka trvale puštěného, můžete mu rovnou zřídit i samostatný kočičí záchod někde v rohu (mí králíci vždy upřednostňovali pro konání potřeby tmavé a málo frekventované rohy a kouty). Po několika dnech zkuste intervaly prodlužovat a začněte s výchovou a tvorbou správných asociací.

Pokud mohu zobecnit své pozorování, je lepší, když může být váš králík více puštěný než zavřený. Volný pohyb po bytě nebo po pokoji mu umožní větší duševní rozvoj, rozvoj vnímání a inteligenci. Troufám si říci, že volně puštěného králíka toho naučíte daleko více, než toho, který je většinu času zavřený v králíkárně. To, že králíkovi ponecháte určitou míru svobody je výchozím bodem pro navázání kontaktu s ním, pro vzájemný respekt, domluvu a partnerství. To, že králík něco provede by nemělo být rozsudkem k jeho "doživotnímu" uvěznění.


Smysl pro teritorium
Je důležité, aby svoji králíkárnu nevnímal jako vězení, ale jako své teritorium, svůj domov kam se vrací pro jídlo. Ve svém teritoriu (králíkárně) byste mu měli dovolit, aby byl svým pánem. Příliš časté zásahy jako přerovnávání misek a urovnávání podestýlky ho může rozčilovat. (dokonce na vás i zavrčí nebo chňapne po ruce - zejména v případě emocionálního typu králíka). Cit pro vlastní teritorium je zvláště silný ze začátku. Později, až se mezi vámi vytvoří silnější pouto a důvěra, jistě vám králík dovolí více zásahů do jeho území. Pravděpodobně pak bude tolerantnější než na začátku.


Co když je králík agresivní
Měli byste respektovat když vám ušák dává najevo že se mu něco nelíbí, a nedělat to. Pokud to stále děláte, bude k vám čím dál tím víc agresivní a nedůvěřivý. Pokud mu potřebujete sáhnout nenadále do teritoria, kde je přítomen, nejdříve ho uklidněte. Nesmíte ušáka vylekat. Položte mu pomalu a opatrně ruku na temeno hlavy a jemně ho pohlaďte .... tak zaregistruje vaši přítomnost aniž by se polekal. Tiše a uklidňujícím způsobem na něj promluvte. Zatímco jednou rukou ho jemně hladíte po hlavě, druhou rukou se opatrně pokuste vzít do ruky misku kterou chcete vyndat. Nedělejte prudké pohyby. Pokud to nepomáhá, je možné zkusit jemným, ale pevným tlakem přitlačit jeho hlavu k zemi. Tím mu vyjádříte vaše nadřazené postavení králičí řečí a uchráníte se od jeho výpadu. Mezitím opět druhou rukou můžete manipulovat v kleci.


Proč se králík leká ruky?
Králíci vidí dobře na dálku, ale špatně na blízko. Náhlé objevení ruky před čumákem králíka vyleká, protože nejdřív nevidí přesně, co to je. Má pocit ohrožení. Při výchově agresivnějšího králíka je potřeba především trpělivost. Nikdy na něj nekřičte, nebijte ho. To situaci ještě zhoršuje. Musíte si získat jeho důvěru, nesmí mít strach. Vyvarujte se prudkých pohybů. Často s ním přívětivě mluvte - už z dálky když k němu jdete na něj mluvte. Uvidíte, že za půl roku už mnohdy pozná, že mluvíte s ním, nastraží uši a připraví se na setkání s vámi.


Seznamování dvou králíčků
Králíci, kteří žijí ve skupině, jsou hierarchičtí, tzn musí si nějak mezi sebou ujasnit postavení. Jeden bude šéf. Někdy můžou být problémy při tom ujasňování pozic a označování teritoria. V průběhu ujasňování pozic může dojít k bojům, kousání apod.
 • Vzájemné okamžité sympatie
- v tomto případě si králíci oblíbí jeden druhého na první pohled (stává se zřídka) a není třeba nějak složitě řešit jejich soužití. Jedí spolu z jedné misky, bez problémů používají jeden záchůdek a od počátku se k sobě tulí a spí spolu.
 • Oboustranná nejistota
- stává se častěji, ani jeden z nich není dominantní (tzv. alfa-králík), takže si několik týdnů upevňují své pozice než začnou být naprosto v pohodě. Ze začátku se jeden druhému vyhýbají, zdálky se okukují a popřípadě se odváží se navzájem očuchat. Při vzájemném očuchávání si dávají najevo, kdo bude v hierarchii výš - většinou je to starší králíček.
 • Okamžité boje
- v tomto případě je potřeba, aby jim člověk dělal tzv. "rozhodčího" aby se předešlo vážným zraněním. Dva základní problémy, se kterými se v tomto případě musíme vyrovnat, je teritorium a napětí. První věc, kterou je třeba udělat, je vzít oba králíčky z jejich prostoru a dát je do neutrálního prostoru. Tento nový prostor by pro ně měl být naprosto neznámý, takže oba králíci jsou příliš zvědaví a překvapení a vyděšení na to, aby spolu bojovali.

Péče o morče

26. ledna 2014 v 14:59 | Barča |  Vše o morčatech


Koupání
 • Před koupáním si připravíme všechny potřebné věci - to abychom co nejvíce zkrátili dobu, po kterou budeme morče upravovat.
 • MORČÁTKO PŘED KOUPÁNÍM VŽDY VYČEŠEME! Pokud budeme koupat zacuchané morče, vždy se stav srsti zhorší - cucky a dredy se posunou blíže ke kůži, nehledě k tomu, že cucky ani pořádně nevymyjeme a nevysušíme. A také se pod cucky vytvoří ideální prostředí pro rozvoj kožních problémů - vlhko, teplo, tma.
 • Potřebovat budeme:
  • hřeben, kleštičky na drápky
  • ručníky (mně se osvědčily dětské bavlněné pleny, protože jsou savé a měkké)
  • dvě nádobky (např. kelímky od jogurtu)
  • šampón pro hlodavce (použít můžeme i kosmetiku pro psy či kočky)
  • kondicionér (použitím kondicionéru předcházíme vzniku lupů)
  • fén
  Do dvou nádobek si naředíme šampón a kondicionér (na jeden díl detergentu čtyři až pět dílů teplé vody). Do umyvadla (vany, škopíku) si připravíme neklouzavou podložku (stačí přeložený ručník) - morčátku to nebude při koupání klouzat a bude klidnější. Nastavíme správnou teplotu vody - morče má poměrně vysokou tělesnou teplotu,
  takže by voda měla mít kolem 42°C, aby mu byla příjemná.
  Morčata vždy koupeme pod tekoucí vodou a ne tak, že bychom je postavili do škopíku, ve kterém je voda a v té je koupali (bohužel se s tímto způsobem koupání setkáte na drtivé většině internetových stránek věnovaných péči o morčata). Tento způsob je krajně nevhodný, protože koupete morče ve špíně, která se z něj odmočila, a navíc se morče do vody téměř okamžitě vyčůrá a koupat někoho ve vlastní moči také není zrovna ideální.

  Morče řádně namočíme (pozor dáváme na očka a ouška) a potom našampónujeme - nezapomeneme ani na místa pod krkem, v podpaží, tříslech apod. Hlavičku myjeme opatrně, i když jsou současné šampóny k očím šetrné. Opláchneme a postup opakujeme, dokud nám neteče při splachování čistá voda (u morčat stačí většinou dvakrát - poprvé srst myjeme a podruhé uzavřeme chlup). Pak použijeme kondicionér, který řádně vetřeme do srsti na celém těle (opět pozor na hlavičku). Necháme ho působit asi minutu a pořádně spláchneme, dokud srst pod prsty nevrže. Kondicionér srovná pH kůže a vyhneme se tak jejímu podráždění a případné tvorbě lupů.
  Morčátko zabalíme do ručníku a jemně promačkáme (v zimě můžeme ručníky nahřát na topení). Pak ho přendáme do suchého, kde ho necháme zabaleného cca pět minut. Nezapomeneme vytřít ouška (ale jen ty části, které jsou vidět). Fénujeme na střední teplotu za vzdálenosti min. 30cm. Rovnosrstá plemena (sheltie, peru) při fénování pročesáváme proti směru růstu srsti hřebenem. Kudrnáčkům srst pouze nadzvedáváme prsty. Pro podporu prstýnkovaté struktury srsti můžeme na suchou srst použít přípravky na upevnění textury srsti a "namačkáme" lokny. Tyto přípravky obsahují většinou lanolinový či olivový olej, který brání zacuchávání srsti, podporuje její růst a kvalitu, ale neobsahují žádná zakázaná tužidla ani laky (např. objemový kondicionér Vital od Bea Natur).
  Pro bílá morčata, která mívají zažloutlou srst, použijeme při koupání bělící šampón či gel (a jedna malá rada - těmto morčátkům nedáváme k jídlu mrkev, červenou papriku, žlutozrnnou kukuřici či jiné pamlsky s obsahem karotenu - ten způsobuje žloutnutí srsti). Na morčata s barevnou srstí bělící přípravky nepoužíváme - mohou způsobit, že barva vybledne.
  Šampóny a kondicionéry vhodné pro údržbu srsti morčátek
  Používat můžeme kosmetiku určenou pro psy (vhodné jsou profesionální salónní přípravky) nebo šampóny pro hlodavce. Doporučit mohu šampóny a kondicionéry na bylinné bázi od firmy Bea Natur z linie Profesional - odzkoušela jsem je s velmi dobrými výsledky. Pro morčata s citlivou kůží, jejichž kůže má sklony po použití klasických přípravků rudnout, šupinkovatět a svědit, můžeme na koupání použít klasické mýdlo s jelenem. Pro lesklou srst je možné přidat do posledního oplachu ocet (1díl octa na 10 dílů vody).
  Po vysušení a finální úpravě ještě zakrátíme drápky, jsou teď měkčí, půjde to lépe.


Drápky krátíme podle potřeby - některým morčatům rostou rychleji, jiným pomalu. Nenecháváme je přerůst, protože přerostlý drápek brání morčeti v chůzi a extrémně dlouhé drápky mohou deformovat prsty. Můžeme je krátit kleštičkami na drápky (pérovými nebo gilotinovými), speciálními nůžkami pro hlodavce nebo tzv. cvakačkami na nehty (ty se osvědčily svou přesností a snadnou manipulací). Drápky světlých (nebo světlonohých) morčat je snadnější krátit neboť v průhledném drápku je krásně vidět lůžko (často nesprávně označované jako nerv, žilka, maso…) - drápek krátíme kousek před lůžkem. U tmavých drápků není lůžko vidět, proto krátíme opatrněji, po menších částech a častěji (zabráníme prorůstání lůžka až ke konci drápku). Poraněné lůžko hodně krvácí, ale nemusíme mít obavu, že morčátko vykrvácí. Ranku vydezinfikujeme (roztok Betadine, Ajatin, líh apod.) a přiložíme tlakový obvaz (prostě pořádně přitlačíme na místo gázu, ubrousek,…) a po chvíli krvácení ustane.
část drápku, zato častěji.
Ouška čistíme jednou za týden (podle potřeby) např. roztokem Otifree (k dostání u veterinářů v ceně od 170,- Kč). Roztok kápneme hlouběji do ouška (nemusíme se bát, že morčeti ublížíme, protože kapátko je měkké, gumové). Potom ouško promneme (začvachtáme) a necháme morčíka zaklepat hlavičkou. Roztok uvolní maz a špínu, které ulpí na vnitřní straně boltce, kde ji setřeme - použijeme buničitou vatu či ubrousek. NIKDY morčeti nečistíme zvukovod vatičkami na špejli (vatovými tyčinkami) - mohli bychom mu zanést špínu i choroboplodné zárodky hluboko do oušek, nehledě k tomu, že bychom ho mohli neopatrnou manipulací poranit. Pečlivým a pravidelným čištěním můžeme předcházet bolestivému a vleklému zánětu zvukovodu, který rád přechází do chronického stádia.
Mazová žlázka
Některá morčátka trpívají nadměrnou sekrecí mazu, který se pak usazuje u ústí mazové žlázy těsně na zadečkem (v místě, kde by byl býval ocásek) a tvoří tam nehezké mazlavé krusty. Takové krusty nikdy neodstraňujeme mýdlovými prostředky, iritovali bychom zbytečně kůži pod nánosem a také bychom podpořili další sekreci mazu. Ošklivou mazovou krustu snadno odstraníme pomocí vatové tyčinky namočené v oleji (je jedno, jaký olej použijete, můžete použít dětský olejíček, ale stačí i obyčejný slunečnicový na smažení)

Česání

Srst rozčesáváme kovovým hřebenem s hustějšími zuby. Kartáče se nedostanou dlouhosrstých až ke kůži - tam vznikají uzlíky, které se pak obtížně a pro morčátko značně bolestivě vyčesávají.
Dlouhosrstá plemena češeme dvakrát do týdne (podle potřeby - některá morčátka se necuchají - záleží na struktuře a kvalitě srsti). Nemusíme se obávat, že rozčešeme lokny (texel, alpaka, lunkarya) - ty jsou dané geneticky a krátce po česání se srst navrátí do prstýnků.
Krátkosrstá plemena můžeme prokartáčovat jednou do týdne - odstraníme tím odumřelou srst. Odumřelou srst můžeme krátkosrstým protrhat jemným trimovacím "kruhem" - taková zubatá smyčka na rukojeti, k dostání ve zverimexech anebo postaru pomocí staré pilky na železo. Jemně projíždíme srstí ve směru růstu a odumřelé či oslabené chlupy se na kruhu zachytí.

Rozčesávání zacuchané srsti je pro morče velmi bolestivá záležitost. Pokud se nám morče zacuchalo, je nejjednodušší ho ostříhat (ostrými nůžkami, strojkem - morčata stříhání strojkem stresuje mnohem méně, než stříhání nůžkami). Jde-li o jedince, kterého čekají výstavy takové řešení nepadá v úvahu. Pokusíme se ho rozčesat pomocí rozčesávače nebo kondicionéru, ostrých nůžek a hřebenu nebo prořezávacího hřebenu. Při mírnějším zacuchání (bez kompaktních cucků) nám pomůže rozčesávač, který nastříkáme do srsti, promneme a následně se pod fénem pokusíme cucky rozčesat.
Při zacuchání do jednoho či dvou dredů lze tyto dredy prořezat ostrou stranou nůžek směrem od těla (neprostřihovat) nebo pročísnout prořezávacím hřebenem (opatrně neboť bývá velmi ostrý). Za chlupy příliš netaháme (můžeme si je u kůže přidržet), protože se snadnou uvolňují a vznikají holá místa.
Pokud je zacuchání plošné - velké množství cucků a dredů, vetřeme do srsti neředěný kondicionér, necháme ho chvíli působit a pomaličku pročesáváme hřebenem - nejprve na konci dredu (chlupu) a postupně uvolňujeme až ke kořínkům (tzn. postupujeme od místa, které je nejdál od kůže a postupujeme až ke kůži). Kondicionér nám pomůže cucky a dredy uvolnit (malá rada - na rozpletení obzvláště zapečených cucků můžeme použít špendlík - práce
je to velice zdlouhavá, musí se dělat opatrně, ale výsledek je bezvadný).
Pokud si nejsme jisti, zda to zvládneme, můžeme v okolí najít salón pro psy, většinou bývají ochotní a s morčátkem pomohou.
Rozčesávání zacuchané a zdredovatělé srsti
I při největší opatrnosti jdou při rozčesávání málo zacuchané srsti chlupy pryč i s kořínky. Často je lépe takovou srst odstřihnout, abychom morče zdlouhavým rozčesáváním nestresovali. Pokud již vznikl dred (ať je to v jeho začátku nebo už ten pevný, zcuckovatělý), je lepší se o rozčesávání vůbec nepokoušet a rovnou ho odstřihnout.
Jak dred odstřihnout
1) Pokud je dred pevný, je lepší ho rovnou odstřihnout. V tomto případě nemá smysl se pokoušet něco zachraňovat.
2) Pokud je dred volnější a vypadá to, že se podaří alespoň částečně pramen zachránit, dred rozstříháváme ve směru růstu - nůžky do srsti "zapíchneme" před dredem a dred rozstříháme směrem od tělíčka. Samozřejmě je potřeba mít kvalitní ostré nůžky, ne z papírnictví za dvacku (ideálně holičské, které mají i špičky, kterými se dobře do srsti dostává). Rozstříhaný dred opatrně povytahujeme a zbytek pramene opatrně rozčešeme. Tímto nevznikne díra (nebo holé místo) v srsti, protože zbytek pramene je zachován, čímž se v srsti tato chybějící část alespoň trochu zamaskuje.
Pokud plánujeme výstavu, morče zlehka češeme každý den. Srst pak vydrží bez zacuchání a není tedy nutné řešit dredy. Pokud je morče chovné nebo mazlíček a není s ním plánovaná výstava, je jednoduché odstřižení to nejlepší řešenění k zlikvidování dredu.

Zdravotní péče-morčata

26. ledna 2014 v 14:35 | Barča |  Vše o morčatech
Zdravotní péče...Nejlepší prevencí proti nemocem je vyvážená a odpovídající strava, dobré hygienické podmínky a chov minimálně dvou morčat. Alespoň jednou týdně bychom měli svá zvířata důkladněji prohlédnout a všimnout si hlavně následujících detailů: změny na kůži nebo srsti, slintání, barvy moči (normálně hustá a žlutavá), výtoku z očí, uší, nosu a genitálií, znečištění řitního otvoru, oteklin a zarudlých míst, skřípání zubů (příznak problémů se zuby). Pokud již nějaký zdravotní problém nastane, je důležité včas rozpoznat prvotní příznaky problému či nemoci.

Chov-Morče

26. ledna 2014 v 14:29 | Barča |  Vše o morčatech

Jedno morče potřebuje k životu plochu o rozměrech alespoň 40 x 60 cm.

Jde však o absolutní minimum, takže vhodnější je příbytek větších rozměrů. Nikdy by neměl být umístěn na slunci nebo v průvanu. Ideální je světlý nepřetopený pokoj, pokud možno bez hluku v podobě televize.
Nejčastěji se morčatům vybírá nízká plastová bedýnka se stropem z pletiva. Je nejpraktičtější. Morče z ní nevyhází piliny a navíc je chráněné před průvanem a chladem podlahy. Výška bedýnky by měla být asi 40 cm.
Další možností je klec. Mezi její výhody patří vzdušnost a jednoduché čištění. Morče může žít i v akváriu, které se ale komplikovaně čistí, což je při časté frekvenci úklidu nepraktické. A připravte se na pečlivý úklid alespoň 1x týdně.

Špatně zvolená podestýlka může morčeti poškodit oči

Jako podestýlku je vhodné použít hobliny. Piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder. Sláma zase může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé. Seno je jako podestýlka nevhodné, protože brzy nasákne močí a zapáchá. Někteří chovatelé používají i kočkolity, poslední dobou přichází ke slovu speciální podestýlky z dřevěných odštěpků nebo lisovaných granulí papírového odpadu.
Stále větší počet chovatelů začíná chovat svá zvířata ve speciálně vyrobených stěnách pro morčata.

Rozpočet na morče a na základní výbavu
Morče100 Kč
Klec nebo box pro morče1 000 Kč
Hobliny250 Kč
Krmivo (1kg)70 Kč
Seno200 Kč
Pamlsky100 Kč
Miska na potravu60 Kč
Napáječka60 Kč
Celkem1 840 Kč

Zkratky morčat

25. ledna 2014 v 19:42 | Barča |  Vše o morčatech

Chovatelské zkratky

ATG - americký teddy gen ,morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti
RG - rex gen ,morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti
SG - satén gen , morče má skritou vlohu pro speciální strukturu srsti,saténové morče
TG - texel gen, vloha pro kudrnatou srst dlouhosrstých morčat

CHTG - švýcarský teddy gen,morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti
SKG - vloha pro skinny geb
BG - vloha pro baldwin gen
Tyto vlohy se projeví pouze při spojení dvou stejných recesivních genů .

NS - nestandartní morče
PP - průkaz původu
CHS - chovatelská stanice
VP - vípis předků

Křížení morčat!

25. ledna 2014 v 19:37 | Barča |  Vše o morčatech
Z chovatelského hlediska by se neměla křížit:

krátkosrstá × dlouhosrstá
Krátká srst je vůči dlouhé srsti dominantní- vznikne morče krátkosrsté, možná s trochu delší srstí.

rex × US Teddy
Jejich křížení je krajně nevhodné.
S takového spojení by se narodila hladká mláďata s vlohou pro Rexí srst (RG) a Teddy srst (ATG).

rex nebo US Teddy × crested
vznikli by crestedi s ATG nebo RG

rozeta × jiné plemeno
křížení s jiným plemenem než rozeta je nežádoucí protože rozeta nese víry dominantně.
Vznikli by rozety nestardantní .

švýcarský teddy × jiné plemeno
Křížení s jinými plemeny je vždy na úkor délky a specifické struktury srsti a je proto nežádoucí.
Je tolerována čelní rozeta.
Křížení by teoreticky přicházelo v úvahu s hladkým crestedem, šeltií nebo coronetem.
Z takového spojení by se narodili jedinci s rovnou srstí, nositelé ChTG.

peruánec, alpaka × coronet, merino
Toto spojení není vhodné proto, že pokud by se z něj narodili peruánci nebo alpaky, mohli by zdědit nežádoucí čelní rozetu

peruánec, alpaka × šeltie, texel Narození peruánci nebo alpaky mohou mít vírky navíc nebo vírky nesprávně umístěné.

Ze zdravotního hlediska se nesmí křížit:
šiml x dalmatin
Z takového spojení se rodí mláďata mrtvá, neživotaschopná nebo dochází k potratům.
satén × satén
Oba saténoví rodiče násobí nebezpečí, že se narodí mláďata slabá a neživotaschopná.
normální morče × cuy
Cuy morčata jsou větší, spojení normální samice s cuy samcem by pro samici při porodu mohlo mít fatální následky.
křížení příbuzných jedinců
Křížení příbuzných jedinců bez konkrétního chovatelského záměru rozhodně nelze doporučit.
o vírky nesprávně umístěné.

Morčata :)

25. ledna 2014 v 19:28 | Barča |  Vše o morčatech
Pohlavní dospělost: Samec je pohlavně vyspělý ve věku 6 - 7 týdnu, někteří jedinci ale už v 5 týdnech proto je nutné je oddělit od samiček.
Samička je pohlavně vyspělá ve věku 4 - 5 týdnů.
Doba připuštění Samice je 5-8 měsíců.Minimální váha je 500 gramů.
Připuštění by jsme měli plánovat podle jejího zdraví a její kondici.Největším rizikovým faktorem je obezita, stres a nedostatek vitamínů.Pokud je samička obézní, je lepší ji raději nepřipouštět, neboť je zde veliká pravdě podobnost toxémie březích samic.
Samice má říji zhruba každých šestnáct dní.Poznáme to dle klasického brumlavého zvuku, typického u samců.Dalším projevem je, že se snaží pářit s ostatními samicemi a skáče na ně.Délka říje 24 hodin, největší šanci připustit samičku má sameček v rozmezí 10ti hodin.
období kojení je nutný přísun kvalitních potravin a vitamínů.

Březost: trvá 68 dní, plus, mínus týden.Prvním příznakem březosti je absence první říje.
ve 3 týdnech lze opatrně nahmatat miminka v bříšku
v 7 týdnech jsou vidět pohybi miminek=V tomto stádiu by měla mít samice naprostý klid.Měla by být bez samce.


Porod: Mláďata se rodí v počtu 1-5 mladých ,jsou scela vyvinutá( vidí,slyší,jsou osrstěná,a pohybují se) ,přesto potřebují mateřské mléko alespoň prvních 14 dní.V péči matky je však ponecháváme alespoň 4 týdny.
Obvyklá porodní váha mláďat se pohybuje mezi 60-120 gramů.Záleží na počtu mláďat.
Samice je těsně před porodem nervózní a jsou patrné stahy. Samice sebou škube, a vypadá to, jako by se snažila stát všemi nohami na špičkách.Délka porodu je velmi různá a závisí na kondici a stáří samice a počtu rozených mláďat.Mládě se rodí v plodovém obalu, který samice musí rozhryznout a mládě očistit.
V tomto období před porodem a v období kojení je nutný přísun kvalitních potravin a vitamínů.

Zuby-morčata

25. ledna 2014 v 17:29 | Barča |  Vše o morčatech
Zuby
Zuby morčatům neustále dorůstají, proto musí mít možnost neustále něco hlodat. Někdy morčatům však zuby rostou špatně, takže se neobrušují dostatečně. Tato vada se může projevit i později. Proto se některým zvířatům musí zuby stříhat, což musí dělat zvěrolékař! Nebojte se, nebolí je to. Poznáte to podle toho, že morče málo jí, vůbec nejí nebo mu to nejde, má i málo výkalů.
Morče může mít přerostlé jak přední, tak i zadní zuby. U předních zubů se to dá poznat docela dobře a ty dokáže zvěrolékař ostříhat i bez narkózy.

Nemoci morčat

25. ledna 2014 v 13:19 | Barča

Všenky

Lze si je donést domů se senem, Jsou to 1-2mm velcí žlutobílí parazité, velmi čilé pohybující se v srsti, živý se šupinkami kůže. Nejsou přenosní na člověka ani na další domácí zvířata (pes,kočka,ptáci). Vyvolávají úpornou svědivost. Nejčastěji se vyskytují okolo uší, na zadních nohách nebo v rozetách. Při větším výskytu všenek u morčátka, lze na chlupech vidět hnidy tedy vajíčka všenek. Hnida je přímo na chlupu(chlup je jimi obalený)

Kokcidioza

Je to parazitární onemocnění hlavně tenkého střeva, u zdravých zvířat může být příčinou mírného průjmu, příp. hubnutí. U březích samic, mláďat a u stresovaných zvířat (průvan, časté transporty, nevhodné zacházení, špatná hygiena chovu atd.) může způsobit rychlé úhyny bez jakýchkoliv příznaků. Použití přípravků proti kokcidióze doporučí veterinární lékař.

Doporučuje se preventivně přeléčit 2x za rok všechna morčátka proti kokcidióze, zvláště morčátka chovaná s králíčkem. Při prevenci lze podat sulfadimidin, Aldifal či ESB 3 ve vodě. Jedna kůra proti kokcidiím se podává 3 dny po sobě, poté 3 dny přestávka a znovu opakovat 3 dny.


Vždy 2x do roka naše morčátka přeléčujeme preventivně proti kokcidioze - na jaře (před připustěním samic) a na podzim

Plísně a svrab


Plíseň většinou morčátko nesvědí. Na plíseň se používá Imaverol. Při postižení je vhodné morčátko vykoupat v roztoku Imaverolu ředěného vodou - 1:50 a nebo postříkat rozprašovačem. Imaverol se neoplachuje. Lokálně lze použít i různé masti - Nizoral, Imazol či Lamisil.

Účinné látky na léčbu lidí - Betadine, Pimafucort mast, zinkový krém, Batrafen roztok, Lamisil tablety, Cutivate krém, Exoderil roztok, Imazol mast - Při včasném odhalení postačí Cutivate krém a Exoderil - léčba cca 14 dní. Při pozdním odhalení se může vyzkoušet vše a občas je nutné vystřídat, protože si plíseň zvykne a přestane se léčit. Zkrátka je to drsné.


Proti plísni morčat je vhodný šampon Medivet, kterým se myjí v intervalu cca 3 dnů dle potřeby a nechává se 10 - 15 minut působit. Dále šampon Nizoral a postřik Imaverol, který je k sehnání u veterináře a ředí se v poměru 1:50. Morče se jím postříká do mokra a léčba se také opakuje cca měsíc. Nemoc je velmi zdlouhavá a vyžaduje trpělivost.


POZOR!! plíseň je přenosná na člověka. Při svrabu se morčátko úporně drbe, vypadává srst, mohou se tvořit strupy nebo šupinky.

Na svrab se osvědčil Ivomec. U dospělého morčete aplikujte 0,3ml na kůži. Při pokročilém stadiu je už nutná injekční aplikace léku. Aplikaci je nutné po 7 dnech zopakovat. Ivomec se nesmí podávat březím a kojícím samicím.
Svrab se běžně nachází pod kůži, imunitní systém morčátka jej drží v omezeném výskytu. Jestliže selže imunitní systém, svrab se přemnoží a způsobuje potíže. Přípravky typu Arpalit, Biokill, Nestomosan na svarb moc nepůsobí, protože neničí jeho vajíčka a larvy, které jsou pod kůži.

Průjmy

Při průjmu spojeným s dalšími zdravotními problémy (nechutenství, naježená srst, neochota k pohybu, apatie atd.) neprodleně navštivte veterinárního lékaře.
Průjem může být způsoben:
- zánětem střev
- střevními parazity - kokcidie či giardioza a jiní
- infekce
- po podávání ATB
- řidší stolice se může objevit po dietní chybě


Pro obnovení střevní mikroflóry je vhodné podávat Hylak, Probican,ev. netučný Actimel, bobečky od zdravého morčátka.
Dieta u morčat nemá význam, zvíře se může při dietě spíš ještě více oslabit. Navíc zažívací trakt morčátek musí mít stále přísun potravy. Proto doporučuji při omezeném příjmu potravy hned dokrmovat. Dále podávat tekutiny, nejideálnější je netučný Actimel ředěný vodou s glukopurem.


Nechutenství

může být způsobeno přerostlými zuby. Veterinární lékař je odlomí. Při nechutenství je nutné morčátko dokrmovat, ikdyž klade odpor! Někdy naopak se stane, že si morčátko zub odlomí samo, není to důvod k panice, zoubek mu doroste.
Dále nechutenství může být způsobeno infekční nemocí (vždy doprovázeno průjmem) nebo zabodnutým senem v tlamičce.


Dokrmování dospělého morčete

Při podávání ATB morčátka ztrácela chuť k jídlu. Podáváme rozmixovanou zeleninu či ovoce, ovesné vločky, seno (důležité pro výživu!!) a vodu. Na zahuštění zelené granule (peletky) a také glukopur, pro dodání energie, a dětský vitamínový sirup Pikovit. Morčátko krmíme alespoň 4x denně (v době dovolené 6x denně) 2-4ml.Vypadávání chlupů -línání


Na jaře je to běžný jev, morčátka obnovují srst.
Další příčiny vypadavání srsti:
- plíseň, svrab
- hormonální změny po porodu
- po podávání Maxitrolu

Není-li línání způsobeno plísní či svrabem, stačí morčátku podávat dostatek zeleniny a trochu rozdrceného pangaminu. Během pár dnů se začnou objevovat nové chlupu a do 3 týdnů srst doroste.

Zánět oka

U Spolehlivě zabírají kapky Gentamicin.

:) Čusík

25. ledna 2014 v 12:18 | Barča
Ahoj
Jak jsem slíbila budu dneska přidávat fotky a články :))
Za tu dobu co jsem tu nebyla se toho hodně odehrálo mám nové rybičky Závojnatky a Paví oko..
A co u vás je něco nového? :)) Pište do komentářů :))

A ještě jednou se mooc omlouvám že jsem tu tak dlouho nebyla ale ted jseem se musela hodně učit šlo mi o známky.. ://

Čautéé

24. ledna 2014 v 20:27 | Barča
Takže ahoj teď jsem sice nebyla moc aktivní ale od zítřka budu aktivní snad co nejvíce :))
Přeji všem krásný večer :)
Ahoj

Omluva

1. ledna 2014 v 19:00 | Barča
Ahojtéé

Moc se omlouvám že jsem tu tak dlouho nebyla neni čas.. :// Určitě blog pozastavovat nebudu :)) Ale pudu míň aktivní.. :)) A možná budu teďkon psát víc článků ;))