Chov-Morče

26. ledna 2014 v 14:29 | Barča |  Vše o morčatech

Jedno morče potřebuje k životu plochu o rozměrech alespoň 40 x 60 cm.

Jde však o absolutní minimum, takže vhodnější je příbytek větších rozměrů. Nikdy by neměl být umístěn na slunci nebo v průvanu. Ideální je světlý nepřetopený pokoj, pokud možno bez hluku v podobě televize.
Nejčastěji se morčatům vybírá nízká plastová bedýnka se stropem z pletiva. Je nejpraktičtější. Morče z ní nevyhází piliny a navíc je chráněné před průvanem a chladem podlahy. Výška bedýnky by měla být asi 40 cm.
Další možností je klec. Mezi její výhody patří vzdušnost a jednoduché čištění. Morče může žít i v akváriu, které se ale komplikovaně čistí, což je při časté frekvenci úklidu nepraktické. A připravte se na pečlivý úklid alespoň 1x týdně.

Špatně zvolená podestýlka může morčeti poškodit oči

Jako podestýlku je vhodné použít hobliny. Piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder. Sláma zase může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé. Seno je jako podestýlka nevhodné, protože brzy nasákne močí a zapáchá. Někteří chovatelé používají i kočkolity, poslední dobou přichází ke slovu speciální podestýlky z dřevěných odštěpků nebo lisovaných granulí papírového odpadu.
Stále větší počet chovatelů začíná chovat svá zvířata ve speciálně vyrobených stěnách pro morčata.

Rozpočet na morče a na základní výbavu
Morče100 Kč
Klec nebo box pro morče1 000 Kč
Hobliny250 Kč
Krmivo (1kg)70 Kč
Seno200 Kč
Pamlsky100 Kč
Miska na potravu60 Kč
Napáječka60 Kč
Celkem1 840 Kč
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gil Gil | E-mail | Web | 10. února 2014 v 21:33 | Reagovat

Přesně, přesně! Potřebují kvalitný hoblinky, když jsou prašné je to strašně nepříjemné, seno páchne a špatně se jim v tom chodí a navíc pak nechápou co mají jíst a na co čurat, na ostrou slámu bych je nikdy nedala, na těch granulích mi to taky přišlo že se jim špatněj chodilo (hlavně mému staršímu morčeti)
Měla jsem je v bedýnkách ale přišlo mi blbé že nevidí ven, tak jim tatínek přidal horní patro s pletivem :))) Nahoru se chodily podívat na vzduch a najíst a poležet si a dole měly domeček a soukromí a vypadaly že je to strašně baví bydlet nahoře i dole, i když doufám že pro ně nebylo nezdravé chodit po té šikmé ploše, snad ne :)))

2 kralicciamorcatka kralicciamorcatka | 11. února 2014 v 19:59 | Reagovat

[1]:Jůů :33

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama