Únor 2014

Seznamování-králici

6. února 2014 v 11:52 | Barča |  Seznamování s novým prostředím

Seznamování s novým prostředím

Seznamování
S bytem ho seznamte postupně. Už se stalo, že se králík neuměl hned vrátit ke svému domečku, nevěděl kudy zpět, a tak udělal loužičku na podlaze. Prostě zabloudil. Otevírejte mu nové prostory postupně, aby se ušák mohl dobře zorientovat - tzn. první dny pouze místnost, kde má ubikaci; za pár dní další pokoj atd.
Vzájemná komunikace
Buďte pro králíka čitelní, usnadní to vaši komunikaci. Dávejte mu najevo tónem a rychlostí hlasu, pohybem ruky a postojem těla jasné signály (varovný/pochvalný/konejšivý a uklidňující tón hlasu; ruka nabízející dobrotu, ruka hladící; ruka a hlas, který volá; podřepnutí a natažená ruka; varovné "tytyty" prstem před králíkem, když dělá nějakou neplechu; tlesknutí do dlaní, které je pro králíka nepříjemný zvuk a dá se použít k výchově, pokud ho třeba chcete odradit od toho, aby do něčeho hlodal).
Jak se s králíčkem domluvit?
Podle mé zkušenosti je pro králíka obtížné rozpoznat slova. Větší úspěch Vás čeká na zvuky lišící se od běžného hovoru, které snadno rozpozná - zamlaskání, tlesknutí, jemné zahvízdání... Zkuste jen tak mluvit a najednou vložte nějaký zvuk a dívejte se na králíka, zda na něj nějak reaguje - zpozorní, zavětří, zastříhá ušima, nastraží uši, nakloní se směrem k vám. Zvukům, na které reaguje a které rozpozná od běžné řeči, pak můžete přiřadit určitý význam. Zvuk králík zachytí snadněji, když jej několikrát za sebou zopakujete a pak vždy následuje totéž. Zvuky by od sebe měly být dostatečně odlišné. Králíci snadno rozpoznají i jiné zvuky - šustění sáčku s něčím dobrým, zvuk otevření lednice a přihrádky se zeleninou, zvuk sypání krmiva do misky, zvuk otevření dveří a chrastění klíčů při vašem příchodu... Takže nejdůležitější úlohu hraje neverbální komunikace - a to oboustranně. Králík se vám také bude pokoušet různé věci říci či naznačit svým chováním. Pokud bude tlouci miskou, asi chce najíst. Když vidí že máte něco dobrého, přijde k vám a pohledem se snaží říci "nezapomeň na mě, už tu čekám, chci taky kousek". Když přijdete domů, pozdravte ho. Když ráno vstanete, také ho pozdravte a vlídně na něj promluvte. Je to přeci člen vaší rodiny. Jistě vaši pozornost ocení, bude cítit že vám na něm záleží a že pro vás není jen vzduch. Nestane se k vám lhostejným. Je to opět krok k důvěře a ochočení.

Veterinární péče-králici

6. února 2014 v 11:46 | Barča |  Veterinární péče

Veterinární péče

Kokcidióza
Pro majitele malých ušáků je velice důležité, aby byli obeznámení s nemocí kokcidióza kterou si v sobě do nového domova přinese téměř každý králík a pro mláďata je neléčená smrtelně nebezpečná! Je lepší riziko kokcidiozy řešit zavčasu a nečekat na propuknutí prvních příznaků, protože pak už jde mláděti o život a smrt je otázkou několika hodin.
Očkování
První očkování se standardně provádí ve věku 10 týdnů po negativním rozboru bobku na kokcidiózu. Králík musí být v době očkování naprosto zdravý (vzpomeňte, že lidé se neočkují ani s obyčejnou rýmou). Při prvním očkování ve věku 10 týdnu se po měsíci nepřeočkovává. Standardně se očkuje pouze proti myxomatóze a králičímu moru.
Interval mezi očkováními závisí na druhu použité vakcíny. Pokud se použijí při očkování monovalentní vakcíny (tzn. ušák dostane dvě injekce a v každé bude jiná očkovací látka), přeočkovává se po roce. Pokud se použije kombinovaná vakcína (tzn. ušák dostane jednu injekci, např. Pestorin Mormyx), přeočkovává se po půl roce.
Pokud je v okolí nepříznivá nákazová situace, očkují se i mláďata mladší deseti týdnu (od 6. týdne), ale v 10. týdnu je pak potřeba přeočkovat.
Je vhodné mít králíka proti těmto dvěma smrtelným chorobám naočkovaného celoročně. Nezáleží na tom, jestli králik přijde nebo nepřijde do kontaktu s ostatními králíky, protože tyto nemoce přenáší bodavý hmyz, a takový nakažený komár si klidně doletí i do bytu v centru města.
Kdy zajít na veterinu?
Pokud je králík malátný, apatický, nežere, má průjem, teče mu z čumáku, kýchá, slzí mu několik dnů oči, hubne, motá se, ztrácí rovnováhu nebo se mu objevila v uších vyrážka, neváhejte s ním zajít k veterináři. Nepokoušejte se o domácí léčbu. Když je králík nemocný, jde to s ním velice rychle z kopce a je lepší nemoc podchytit v začátcích, než když už ušák mele z posledního. Včasně podchycená choroba majiteli může taktéž ušetřit peněženku, protože např. léčba zanedbané rýmy, která přejde v zápal plic, je samozřejmě mnohem dražší než vyléčení začínající rýmy.
Výběr veterinaře
Ne všichni veterináři rozumějí králíkům. Když je veterinář dobrý na psy, neznamená to, že je odborník i na králíky. Pokud budete chtít s králíkem navštívit veterinární ordinaci, podívejte se nejdříve do našeho seznamu, zda nemáte některého z doporučovaných veterinářů ve Vašem městě. Je opravdu důležité mít dobrého veterináře, protože neschopný veterinář může králíka svou léčbou i zabít.

Ahoj

6. února 2014 v 11:34 | Barča |  Promiňte

Ahojte

Moc se Vám omlouvám že jsem tu tak dlouho nebyla ale byla jsem v Rakousku na horách. Takže od dneška bloguju zase na plno :))